JONAS ČEPONIS

J.Čeponis (1926–2003) yra vienas žymiausių lietuvių dailininkų modernistų, tapęs ryškaus, spalvingo kolorito dekoratyvius kūrinius.

1951 m. baigė Lietuvos dailės institutą; 1980–1988 m. dėstė jame; profesorius (1988 m.). 1977–1980 m. dėstė Vilniaus inžineriniame statybos institute. Nuo 1951 m. dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje (Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, JAV, Japonijoje, Kanadoje ir kt.).

Jis puoselėjo arsininkų įtvirtintą individualią menininko raišką, modernizmo principais grįstą kompozicijos, spalvų, linijų ritmo ir formų įtaigą bei liaudies meno principų vienovę. J.Čeponio tapyboje vyrauja peizažo žanras, tačiau gimtojo kaimo apylinkių vaizdai, Vilniaus senamiesčio fragmentai ir panoramos nebuvo sentimentali jausmų išraiška, bet rėmėsi aiškia struktūra, akcentuota dramatiško juodo kontūro išraiška. Nepaisant ryškių spalvų skambesio ir dinamizmo, dailininko kompozicijos dvelkia vidine ramybe ir stoiška būties pajauta. Išsami J.Čeponio tapybos retrospektyva išskaidoma į keletą svarbesnių temų ir idėjų: 1. Tyliojo modernizmo proceso dalyvis. Ankstyvojo laikotarpio ieškojimai. 2. Spalvingas žvilgsnis į gamtą. Vilniaus senamiesčio motyvai. 3. Romantiškas žvilgsnis. Jūra ir laivai. 4. Šventė kasdienybėje. Figūros ir veidai.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/kultura/daile/2016/04/05/news/tapytojas-jonas-ceponis-spalvingas-zvilgsnis-i-pasauli-1486429