Aušra KLEIZAITĖ

14 gruodžio, 2018 / 30 gruodžio, 2018

DraWWing Blue

Parodoje „DraWWing Blue“ eksponuojami menininkės Aušros Kleizaitės piešinių ciklai „Drawing Blue. Serie Portuguesa“ (2018) ir „Love Story“ (2017), kuriuos jungia kelionės, žmonių emocijos ir jausmai bei mėlyna spalva.

Aušra Kleizaitė visada turėjo savitą raiškos lauką, gana tolimą įprastai lietuviškojo piešimo tradicijai. Nors autorė yra baigusi tekstilės meno studijas, piešimas Aušros kūrybiniame procese visuomet užėmė svarbią vietą. Kūryboje ji renkasi paprastas raiškos priemones: anglis, pastelė, popierius. Jos piešiniai išraiškingi, vaizdai kalba ne tik apie pasaulinius, bet ir dvasinius dalykus. Kūrybos temas ir siužetus Aušra skolinasi iš gyvenimo. Piešiniuose dominuoja žmonių jausmai, emocijos, istorijos – tai menininkės variklis, kuris priverčia pridėti anglį ar pastelę prie popieriaus ir suteikti neapčiuopiamiems dalykams matomą rūbą. Aušros kūryba išsiskiria savo raiška, ji renkasi natūralumą, spalvų sodrumą. Jos maniera – ekspresyvi, intuityvi ir energinga. Kompozicijos įtraukia žiūrovą į pasakojimą, įpina į santykį su vaizduojamomis figūromis arba apgaubia spalvos visuma.

Ciklo „Drawing Blue. Serie Portuguesa“ (liet. „Piešti mėlyną. Portugalijos serija“), kurį Aušra sukūrė 2018 m. būdama Portugalijoje, piešiniuose dominuoja žmonių figūros, veidai. Čia svarbiausias ryšys, vaizduojamas tarp figūrų arba tas, kurį susikuria pats žiūrovas, akimis sekdamas veidų, profilių, siluetų linijomis. Be to, piešiniuose matomi dekoratyviniai Portugalijos simboliai – azulejos, įvairiais raštais margintos keramikinės plytelės, kurios yra naudojamos iki šių dienų tiek interjero, tiek pastatų išorės dekorui. Aušros piešiniuose vaizduojamos baltai melsvos azulejos susilieja su figūromis ir jų emocijomis. Mėlyni gėlių raštai vienur paslepia, užstoja, apsaugo nuo vujaristinio žiūrovo žvilgsnio, kitur – atveria kelią į sielą ir jos pasakojimą. Triptike „Bangelės“ pasakojama kiek kitokia istorija. Čia bangos skiria, bet tuo pačiu suartina ir sujungia dvi sielas nublokštas į skirtingus pasaulio kraštus. Tekantis vanduo – gyvybės, atgimimo, dvasios tyrumo simbolis. Viso ciklo ašis – tamprus tarpusavio ryšys.

Cikle „Love Story“ (liet. „Meilės istorija“), sukurtame 2017 m. vizito Sakartvele metu, dominuoja abstraktūs elementai, o mėlyna spalva – sodri, energinga ir vaisinga. Piešiniuose prieš akis nedrąsiai išnyra plataus ežero ar didingų kalnų horizonto linija, tuomet akys nukrypsta į plačią dangaus erdvę, o galiausiai vėl sugrįžta į šalia bėgančią sraunią upę. Viskas aplinkui tyra ir ramu. Sakartvele gamta yra nepaliesta žmogaus, ji – pasakiško grožio ir užburianti. Aušra savo meilės istoriją su gamta pasirinko įprasminti mėlyna spalva. Kaip teigia pati autorė, „net nežinau kaip mėlyna atėjo, tiesiog jinai yra. Tarsi seka mane, atsiranda iš dangaus ir iš vandens, ir iš žmonių. O jei iš žmonių, tai ir iš Dievų. Mėlyna – karališka spalva, pati brangiausia. Kažkada buvo pats brangiausias dažas Europoje. Ji – stebuklinga spalva, magiška, kuri išplečia erdvę. Ir dar apie tą „mėlyną“ jausmą, tai reiškia ir apie meilę.“ - Kuratorė Neringa Stoškutė